Kinesio taping je, v Čechách i Evropě, poměrně nová metoda využívaná hlavně ve sportovní fyzioterapii. Byla objevena na počátku sedmdesátých let japonským chiropraktikem dr. Kenzem Kasem, do Evropy se dostala až na počátku třetího tisíciletí.
Spočívá v lepení elastických bavlněných pásek na postiženou oblast. Ty aplikujeme tak, že danou partii protáhneme, aby se propnula kůže poté naneseme pásku bez napětí a jejím třením aktivujeme teplotně citlivé lepidlo. Po návratu partie do klidové polohy dojde ke zvlnění pokožky, tím se pokožka nadlehčí azvýší se intersticiální prostor. To má za následek zvýšené proudění lymfy a krve, snížení tlaku na cévy a urychlení procesu hojení.
Nalepená páska současně stimuluje speciální kožní receptory, následkem čeho se zvýší aktivita v dané tkáni, což proces hojení ještě umocňuje. Dále se využívá ke zpevňování nebo uvádění kloubů do správné polohy v tomto případě se páska nanáší s předpětím, které je různé v závislosti na konkrétní aplikaci
Využití
- Relaxace namožených, natažených nebo natržených svalů
- Stimulace oslabených nebo naopak uvolnění zatuhlých svalů
- Zredukování bolesti, otoků a modřin
- Korekční techniky – mechanické, fasciální, prostorové, funkční a další
- Lymfodrenáž
Praktická aplikace na konkrétní problémy
- tenisový loket, golfový loket
- syndrom karpálního tunelu
- vadné držení těla
- vbočený palec
- bolest páteře
- bolest šlach a kloubů (např. ramenního)
Konkrétní příklady aplikace
Žena 80 let, diagnostikována artróza 3. stupně v kolenních kloubech. Aplikovány kinesio tapy na kolena. Subjektivní odeznění bolesti do druhého dne a významná úleva od bolesti dva měsíce. Tapy reaplikovány až po půl roce, v mezičase bez bolestivých projevů.
Žena 35 let. Subjektivní bolesti lokte, diagnostikován „tenisový loket“. Aplikace kinesio tapu, druhý den bez bolesti.
…